Zespół Placówek Oświatowych w Porębie Średniej  
 

 

 

 

2017/2018 07-308 Poręba, Poręba Średnia 18
tel.: (0-29) 679 55 60
 
  Rada Pedagogiczna

 

Wycieczka

Wycieczki szkolne z Poręby do Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Warszawie
W ramach Gminnych Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę jedną z form uczczenia tego podniosłego wydarzenia były wycieczki edukacyjne dla młodzieży z całej Gminy Brańszczyk. Celem tych wyjazdów stało się ważne miejsce pamięci narodowej jakim jest Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Warszawie, znajdujące się w budynku byłego mokotowskiego Aresztu Śledczego przy ulicy Rakowieckiej 37.
Uczniowie ZPO w Porębie dwukrotnie - 11 i 26 kwietnia, pod opieką p. Katarzyny Kielisiak, p. Wandy Grabowskiej (klasy III a i III b gimnazjum) oraz p. Dominiki Komor, p. Reginy Pędzich i p. Beaty Runo (klasy VII i II gimnazjum) mieli możliwość wizyty, w tym bardzo ważnym dla współczesnej historii Polski, miejscu.
Więzienie mokotowskie stało się po 1944 roku miejscem kaźni dla Polaków, którzy nie złożyli broni i próbowali nadal walczyć o niepodległość z nowym okupantem, jakim był Związek Radziecki i stacjonująca w Polsce Armia Czerwona. Nie godzili się na fakt, że Polska znalazła się pod pełnym zwierzchnictwem Stalina. Niestety tysiącom Polaków nie udało się nigdy z tego miejsca wyjść żywym.
Uczniowie mieli okazję zobaczyć m.in. wnętrze X Pawilonu, celę Rotmistrza Pileckiego, suchy karcer w X Pawilonie, podziemny tunel prowadzący do "mokrego karceru" pod "Pawilonem Cudów" i miejsca, gdzie wykonywano wyroki śmierci przez strzał w tył głowy.
W więzieniu znajduje się od 1 marca 2018 r., czyli od Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, wystawa pt.: „Dowody Zbrodni”, stworzona przez Instytut Pamięci Narodowej. Mogliśmy zobaczyć przedmioty, odnalezione podczas prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych, prowadzonych przez IPN w latach 2012–2107 na „Łączce” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.
Zwiedzając wystawę mieliśmy możliwość nie tylko zapoznania się z tragicznymi losami więźniów aresztu przy ul. Rakowieckiej oraz działaniami komunistów w celu zacierania śladów po zbrodniach; ale wspomniana wystawa przybliżyła nam również historię poszukiwań szczątków ofiar totalitaryzmów, wzbogaconą fotografiami oraz wypowiedziami badaczy i wolontariuszy.
Wszyscy uczestnicy mieli wielki zaszczyt, mogąc znaleźć się w tym miejscu, tak ogromnie naznaczonym krwią i cierpieniem naszych bohaterskich przodków. Jesteśmy bardzo wdzięczni Panu Wójtowi Gminy Brańszczyk - Panu Mieczysławowi Pękulowi, za wybór takiej formy uczczenia odzyskania Niepodległości przez Polaków i za sfinansowanie naszych wycieczek. Dzięki nim tematyka losów żołnierzy wyklętych została nam wszystkim znacznie przybliżona. Dodatkową atrakcją wyjazdu były także sfinansowane przez Gminę Brańszczyk seanse filmowe.
Społeczność ZPO w Porębie

Foto     Muzeum Żołnierzy Wyklętych
 

 

   
Samorząd Uczniowski
Rada Rodziców
Akty prawne  

 

Biblioteka (strona główna)

 

 

Klasy:   PSP  i   Gimnazjum
Przedszkole
Edukacja zdrowotna
Sport
Nasze sukcesy
Projekty gimnazjalne
Biblioteka
Plan lekcji   Nowa strona ZPO
Dni wolne
Kalendarz szkolny
ZPO 2017/2018
Świetlica
Ogłoszenia
 My na YouTube
  Ciekawe strony

Archiwum zdjęć

 
  Album zdjęć 2016/2017    
  Album zdjęć 2015/2016    
  Galeria zdjęć 2004 - 2017    
  Archiwum    
  Strona główna